{jcomments off}W branży wydawniczej funkcjonują pojęcia strony znormalizowanej (inne używane terminy to „strona maszynopisu”, „maszynopis znormalizowany”) oraz arkusza wydawniczego. Co to za terminy? Po co ich się używa?
Strona znormalizowana
Strona znormalizowana to strona, która zawiera 1800 znaków ze spacjami. Termin ten pomaga w określaniu objętości danego tekstu, gdyż zależnie od tego, jak sformatujemy tekst na stronie (tzn. jakie zastosujemy marginesy, wielkość i krój czcionki, interlinię itd.), różna będzie faktyczna liczba znaków na stronie. Jednym słowem – strona stronie nierówna. Aby więc uniknąć nieporozumień przy podawaniu liczby stron, przyjmuje się, że strona znormalizowana liczy 1800 znaków ze spacjami. Jedyny wyjątek to tłumaczenia przysięgłe – w ich wypadku jedna strona liczy jedynie 1125 znaków ze spacjami (teoretycznie 25 wierszy po 45 znaków).
Strony znormalizowane to w gruncie rzeczy strony zawierające niewiele tekstu. Aby faktycznie uzyskać na stronie mniej więcej 1800 zn. ze spacjami, należałoby złożyć tekst czcionką wielkości 13 pkt i zastosować podwójną interlinię (fizycznie powinno to być ok. 30 linijek po 60 znaków każda – tak bowiem wyglądała niegdyś strona maszynopisu). Obecnie rzadko stosuje się takie formatowanie czcionki (na ogół używa się mniejszych rozmiarów, w szczególności 12 pkt lub 11 pkt, a podwójna interlinia jest rzadkością), dlatego należy być czujnym – zazwyczaj liczba stron w Wordzie to liczba o wiele mniejsza niż faktyczna liczba stron znormalizowanych.
Dlatego jeśli np. wysyłacie nam teksty do korekty lub zredagowania – prosimy o niepodawanie liczby stron w Wordzie, gdyż nie są to strony znormalizowane. Najprościej operować liczbą znaków ze spacjami, ew. można liczbę tę podzielić przez 1800 – wówczas otrzymamy faktyczną liczbę stron znormalizowanych.
Arkusz wydawniczy
Arkusz wydawniczy jest kolejną jednostką miary objętości tekstu. Przy długich tekstach to właśnie arkusz, a nie strona znormalizowana, jest główną miarą objętości tekstu.
W przypadku prozy za arkusz wydawniczy przyjmuje się tekst liczący 40 000 zn. ze spacjami lub 22 strony znormalizowane (choć w rzeczywistości 22 strony * 1800 = 39 600 zn. ze spacjami). Jeśli chodzi o poezję, to arkusz wydawniczy liczy 700 wersów, natomiast w przypadku ilustracji (a także zapisu nutowego, wzorów matematycznych, chemicznych, diagramów itd.) arkusz wydawniczy wynosi 3000 cm2.
Jak sprawdzić objętość tekstu?
Aby móc obliczyć liczbę stron lub arkuszy, najprościej sprawdzić objętość tekstu w „Statystyce wyrazów” w Wordzie:
Objętość tekstu możemy podzielić przez 40 000 zn. (wówczas otrzymamy liczbę arkuszy wydawniczych) albo przez 1800 zn. (wówczas otrzymamy liczbę stron znormalizowanych).
Przykład
Tekst liczy 180 000 zn. ze spacjami.
180 000 zn. : 1800 = 100 stron znormalizowanych,
180 000 zn. : 40 000 = 4,5 arkusza wydawniczego.
Dodaj komentarz