Data publikacji:

Autor:

Jak odmienić: „Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia” czy „Sąd Rejonowy dla Łódź-Śródmieście”?

Chciałabym się zapytać o poprawną formę. Czy należałoby napisać Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia, czy Sąd Rejonowy dla Łódź-Śródmieście? Spotkałam się także z formą Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieście. Proszę mi powiedzieć, która forma byłaby najwłaściwsza. Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

 

Podaje Pani trzy możliwe zapisy:

  1. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia,
  2. Sąd Rejonowy dla Łódź-Śródmieście,
  3. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieście.

Wydaje mi się, że poprawny jest wyłącznie pierwszy z nich: Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia. Drugiego i trzeciego zapisu bym nie polecał.

Przyimek dla wymaga, rzecz jasna, formy dopełniacza. Z tego samego powodu, dla którego nie mówimy dla ja, tylko dla mnie, należy odrzucić formę dla Łódź. To, że jest mowa jedynie o dzielnicy miasta, czyli o Łodzi-Śródmieściu (!), nie może mieć wpływu na składnię całego wyrażenia. Ten sam argument odnosi się też do trzeciego zapisu, tutaj bowiem nieodmieniony został człon dzielnicy miasta, czyli Śródmieście.

Na poparcie poprawnego zapisu warto przytoczyć nazwy sądów właściwych dla części innych miast. Podobną składnię (oba człony odmienione) ma chociażby Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi-Północ czy Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy. Wszystkie te zapisy, czyli z obydwoma członami w dopełniaczu, pojawiają się też na stronach internetowych wymienionych sądów, włącznie z Sądem Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia (zastrzeżenia można jedynie mieć do niepotrzebnych spacji, które otaczają łącznik).

Na koniec warto zwrócić uwagę o konieczności wstawiania łącznika (dywizu) w nazwach miejscowości złożonych z dwóch lub więcej członów. Jest to nowa zasada, wielu osobom jeszcze nieznana, dlatego tym bardziej miłym zaskoczeniem była dla mnie poprawna pisownia zastosowana w zadanym przez Panią pytaniu :)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o