Data publikacji:

Autor:

„Czwartego lutego” czy „czwarty lutego” – prawidłowa odmiana dnia miesiąca

Czy poprawna jest tylko wersja czwartego lutego, czy również czwarty lutego?

 

Jeżeli odpowiadamy na pytanie o to, jaki (który) jest (był, będzie) dzień, to poprawne są obydwie podane przez Panią formy – w mianowniku i dopełniaczu. Powiemy więc np.:

  • Dziś jest czwarty lutego oraz
  • Dziś jest czwartego lutego (ta konstrukcja uznawana jest jednak za potoczną).

Potwierdza to WSPP (hasło luty):

Jeśli odpowiadamy na pytanie: jaki (który) jest (był, będzie) dzień?, używamy liczebnika porządkowego, będącego określeniem dnia w M. lp, a potocznie także w D. lp, zaś nazwy miesiąca — zawsze w D. lp. Np.: Dziś jest trzeci marca, pot. dziś jest trzeciego marca (nie: dziś jest trzeci marzec).

Inaczej rzecz się ma, gdy nie odpowiadamy na pytanie, jaki jest dzień, ale kiedyś coś się stało, stanie itd. W takich sytuacjach jedyną dopuszczalną możliwością jest użycie liczebnika w dopełniaczu:

  • Urodziłam się (kiedy?) czwartego lutego (nie: czwarty lutego).
  • Spotkanie odbędzie się (kiedy?) czwartego lutego (nie: czwarty lutego).

Na marginesie warto wspomnieć, że jeżeli chodzi o odmianę nazwy miesiąca, to niepoprawne są formy z nazwą miesiąca w mianowniku, a zatem czwarty luty (zamiast: lutego) oraz czwartego luty (zamiast: lutego). Wynika to z tego, że podając datę, odpowiadamy de facto na pytanie o to, który jest dzień danego miesiąca. Gdyby dodać słowo dzień, błąd stałby się jeszcze bardziej rażący: czwarty dzień luty, czwartego dnia luty. Tutaj można przeczytać nieco więcej o odczytywaniu dat.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy liczebnik nie oznacza dnia miesiąca, lecz odnosi się bezpośrednio do danego miesiąca, np. To już trzeci luty, kiedy znowu nie wyjechałam na ferie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o