Jeśli masz wątpliwości…
- jak napisać lub odmienić dany wyraz,
- która forma jest poprawna,
- gdzie postawić przecinek,
- kto ma rację w sporze, który właśnie toczysz z rodziną lub znajomymi
– zadaj nam pytanie, pisząc na adres: poradyjezykowe@ekorekta24.pl.
Z przyjemnością udzielimy wyczerpującej porady językowej.
Porady językowe – kilka informacji dla pytających
- Porady językowe są – tak, tak! – usługą nieodpłatną.
Zarabiamy na życie, redagując i korygując teksty, a porady językowe są dla nas odskocznią od codziennych obowiązków i motywacją do tego, by jeszcze bardziej zagłębić się w zawiłości polszczyzny. Mówiąc wprost: nie pobieramy obecnie żadnych płatności za udzielanie porad. - Wysłanie zapytania oznacza zgodę na publikację na naszym blogu zadanego pytania.
Oczywiście nie publikujemy danych osobowych, a jedynie treść pytania (ewentualnie zostanie ono podpisane imieniem podanym w mailu). - Zapytanie powinno dotyczyć jednego problemu językowego, najlepiej na przykładzie pojedynczego zdania.
W przypadku większej liczby pytań możemy sporządzić wycenę i udzielić odpłatnych porad w odpowiedzi na kilka zagadnień. Aby skorzystać z takiej usługi, prosimy o przesłanie wszystkich pytań w jednej wiadomości – po zapoznaniu się z pytaniami sporządzimy wycenę usługi (sama wycena jest nieodpłatna i nie zobowiązuje do skorzystania z usługi). - Standardowy termin udzielenia odpowiedzi wynosi maks. 5 dni roboczych.
Tak, wiemy, że nie jest to superekstraszybko, ale nasza główna działalność to redagowanie i korekta tekstów i nie zawsze możemy znaleźć czas, by udzielić porady natychmiast. Jeśli zależy Ci na szybszym rozwikłaniu problemów językowych, z którymi się borykasz, możesz po prostu wysłać nam cały tekst – zleceń redakcji i korekty zwykle podejmujemy się od razu. - Nie udzielamy porad językowych z zakresu gramatyki historycznej języka polskiego oraz etymologii (w szczególności nazwisk oraz nazw miejscowości).
Dlaczego? Po prostu nie znamy się na tym odpowiednio dobrze i nie czujemy się na tyle kompetentni, by udzielać porad w tym zakresie. - Zastrzegamy sobie prawo nieudzielenia porady.
Staramy się rozwikłać każdy problem językowy, z którym zwracają się do nas czytelnicy, ale (z różnych powodów) czasem jest to niemożliwe. W razie gdyby tak się stało, poinformujemy o tym mailowo.
Zachęcamy też do lektury porad językowych dotychczas opublikowanych na blogu firmowym eKorekty24.
Dzień dobry,
proszę o radę, w którym miejscu powinnam postawić przecinek :
Bawiła się misiem, tym którego dostała od rodziców.
Bawiła się misiem, tym, którego dostała od rodziców.
Bawiła się misiem tym, którego dostała od rodziców.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
mam proste pytanie dotyczące zapisu „nie grający fair” powinno się pisać rozdzielnie czy łącznie.
Dziekuje z góry za odpowiedź.,