Pytanie czytelnika
Mam pytanie o dzielenie wyrazu z łącznikiem. Chodzi o wyrażenie: Kolej Warszawsko-Wiedeńska. 1. Czy wyrazy mogą być połączone łącznikiem bez spacji? 2. Czy dzielenie wyrazu z łącznikiem wymaga, by przenieść łącznik na początek następnego wiersza?
Odpowiedź redaktora
Jeśli chodzi o Pani pierwsze pytanie, to jedyna prawidłowa forma to Kolej Warszawsko-Wiedeńska, ponieważ mamy tu do czynienia z dwoma członami równorzędnymi: Warszawą i Wiedniem, dlatego konieczny jest łącznik w środku. To taka sama sytuacja jak np. flaga biało-czerwona (czyli w równej mierze biała, co czerwona). Łącznik nie jest zaś potrzebny w członach nierównorzędnych, tzn. takich, w których jeden człon określa znaczenie drugiego, np. jasnozielony (czyli zielony o jasnym odcieniu).
Odpowiadając zaś na drugie pytanie, dotyczące dzielenia wyrazu z łącznikiem: tak, należy powtórzyć łącznik w kolejnym wierszu. Wynika to z tego, że brak łącznika w nowym wersie wskazywałby na zwykłe przeniesienie wyrazu, a to byłoby jednoznaczne z tym, że wyraz ma postać: *Kolej Warszawskowiedeńska (która, jak już wspomniałem, jest błędna).
Dokładnie taką sytuację (dzielenie wyrazu z łącznikiem) opisuje zas. 196 w WSO:
„[196] 53.8. Jeżeli wyraz zawierający łącznik jest dzielony w miejscu łącznika podczas przenoszenia do następnego wiersza, to dla większej jednoznaczności należy przenieść ten łącznik do następnego wiersza, stawiając znak przeniesienia na końcu poprzedniego wiersza, np.
koszałki-
-opałki”.
Innymi słowy, ten pierwszy łącznik (na końcu wersu) oznacza przeniesienie wyrazu, a drugi (na początku nowego wersu) jest tym faktycznym łącznikiem, który jest częścią wyrażenia Kolej Warszawsko-Wiedeńska.
Dodaj komentarz